Skip to main content

BATERİ KURSU

    Bateri, vurmalı çalgı takımı demektir. Şarkılarda ritim tutmaya yarar. Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Bateri, çalma hızın yanı sıra denge ve akıcılık gerektirir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke, paradidle, doubleparadidle, üçlemeler, altılamalar gibi el tekniklerive tabii ki el-ayak kombinasyonları gibi teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır.

    Standart bir bateri, genellikle 5 parça davul ve 3 parça zilden oluşur. Davullar tom 1 (hightom), tom 2 (midtom) floortom (lowtom), trampet (snare) ve pes davul (cross, kick, bassdrum) dan ve crash, hi-hat, ride 3 lü zil takımından oluşur. Davulkitleri tamamen kişinin isteğiyle düzenlenebilir. Darbuka dahi ekleyen davulcular mevcuttur. Bununla beraber; zil seçenekleri de yeni crashler, splashler, chinalar, raw ve cow beller, sentez ziller olan ride-crash, splash-china, splash-crash, vb. eklentilerle çoğaltılabilir.

    Bateride davulların dışında aksamlar da mevcuttur. Zilleri sabitlemek için stand adı verilen sehpalar kullanılır. Bunlar genellikle T ve normal sehpalar olarak ikiye ayrılır. Ayrıca kick davulunu kullanmak için single ve twin pedallar mevcuttur.
Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir.

    Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Bagetler sadece tahta olmayıp carbon, metal bagetlerde mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. Kalın bagetler ise daha çok rock ve metal müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri 5A ve 5B' dir.
Akustik davul üzerinde çalarken metal baget kullanılması, birçok profesyonel müzisyen tarafından zararları nedeniyle önerilmez. Bu zararlar elbette ki ekipmana verilecek zarardır. Ancak eğer davulcu padde çalışacaksa normal bagetin yanında metal baget tavsiye edilir. Zira bu ağır bagetle çalışan davulcunun elleri ve bilekleri güçlenecek, daha sonra normal bagete geçtiğinde daha hızlı çalabilecektir.
Kurs hakkında soru-cevap sıkça sorulan sorular

Soru: Basit şarkıları çalabileceğim temel ritimleri ne kadar kısa bir zaman zarfında öğrenirim?
Cevap: Bu tamamen kişisel etüdlerinize ayırdığınız vakit ve davul çalma kabiliyetinizle ilgili bir soru ancak doğru bir eğitmenden ders alarak günde ortalama 1 saat çalışan her davulcu basit ritimdeki rock şarkılarını yaklaşık 3 ay içerisinde çalabilecek bir seviyeye gelebilir.

Soru: Bateri çalmak için çok mu yetenekli olmak gerekiyor ?
Cevap: Bateri çalmak yetenek noktasında bir kıyas yapmamız gerekirse herhangi bir enstrümandan farksız. Müzik kulağı, ritim duygusu olan herkes iyi bir baterist olabilir. İyi müzisyenlik %80 çalışma, %20 yetenektir. 

Soru: Eve bateri almadan etütleri nasıl yapabilirim?
Cevap: Çoğu müzik mağazasında bulunan çalışma pedleri ile ev ortamında gayet az ses çıkararak çalışmak mümkün. Seviye olarak biraz daha ilerlediğimiz zaman ev için uygun olan elektronik baterilerden satın alıp kulaklıkla çalışabilirsiniz. 

Soru: Davulun notası var mı?
Cevap: Elbette. İyi bir davulcu olmak için nota bilmek, metod üzerinden çalışmalar yapmak ve ünlü bateristlerin çaldığı eserlerin deşifrelerini yapabilmek şart.


NEDEN KURSUNUZU SEÇMELİYİM?
Müzikte özel ders sektörü her geçen gün genişlemektedir. Bununla birlikte bu alanda iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmak gerekir. Kursumuz gerek fiziksel yapısı gerekse de eğitimcilerimizin uzmanlık kalitesi açısından diğer kurslardan ayrılmaktadır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için gerekli her türlü imkanın sağlandığı kursumuza ziyarete bekleriz.